Vítejte na našem webu

Dobrý den.

Vítám Vás na našich webových stránkách,doufám,že se budou naše stránky líbit.

 

Upozornění návštěvníkům

Pokud budete mít nějaké dotazy nebo připomínky - neváhejte nás kontaktovat.

 

Welshspringerspaniel - historie


První zmínka o španělech červenobílého zbarvení se objevila již v 16. století v díle dr. Kaynese pod názvem „O anglických psech“. Během 19. století byly ve Walesu různé kmeny welshspringerspanielů. Jedním z nich byli španělé z okolí Cardiffu a Swansea z vesnice Llanharon v jižním Walesu, kteří měli červenobílou srst, která dělá právě toto plemeno tak jedinečným a atraktivním a které si snad jako jediné ze španělů zachovalo původní zbarvení. Snaha zaregistrovat tyto krásné lovecké psy byla korunována až v roce 1902, kdy English Cannel Club uznal welshspringerspaniely oficiálně jako plemeno.

Welspringerspaniela můžeme charakterizovat jako starodávné, nevšední plemeno čistého původu. Je stavěn pro tvrdou práci. Je odolný, pohyblivý, rychlý a plný energie. Má přívětivou povahu, bez agresivity. Vzhledem k tomu, že welshspringerspanielé nebyli kříženi s jinými plemeny, udrželi si své velmi dobré lovecké vlastnosti. Vynikají výborným nosem, hlasitostí a jsou všestranní pro práci v poli,v lese i ve vodě. Pro svůj vzhled a přítulnou povahu se stávají i výbornými společníky v domácnostech. Jsou učenliví, vyžadují vlídné zacházení, ale důslednost při výcviku. Standard plemene byl schválen FCI 24.6.1987 v Jeruzalémě pod č. 126d. Počátek chovu welshspringerspaniela u nás se datuje rokem 1963, kdy pan František Limml z Kostelce nad Orlicí přivezl z Hamburku od pana Harry Hinckeldeyna prvního psa tohoto plemene Hinckeldeyn’s Aara. Když v následujícím roce přivezl do chovného páru i první fenu Bright Poppet of Hearts mohla být založena první chovatelská stanice welspringerspaniela u nás, která je všem známa jako GRUNDA. V prosinci roku 1964 bylo z tohoto spojení zapsáno prvních 6 štěňat tohoto plemene u nás (1 fena a 5 psů). Za rok poté bylo zapsáno ve druhém vrhu z tohoto spojení dalších 6 štěňat ( 3 psi a 3 feny). Třetí vrh následoval v roce 1966 a bylo zapsáno dalších šest štěňat (1 fena a 5 psů). Při dalším krytí v roce 1966 však již fena nezabřezla. V roce 1967 nám pomohl opět pan Hinckeldeyn, který přivezl 3 feny a 2 psy, z nichž se nejlépe projevil Hinckeldeyn’s Elk. V počátečních letech chovu welshspringerspaniela u nás dále vynikl pes Mackie Grunda a z Francie importovaný Ugo des Fretillants. Naši chovnou základnu pak posílil v roce 1971 další úspěšný pes z Holandska Charming a v roce 1973 Ito des Zigomara z Francie. V roce 1973 byl z Holandska přivezen později velice úspěšný pes Dusky’s Starter’s Ede po holandském šampionovi Reliance of Krackton, původem z Anglie, který byl pradědem našich později úspěšných psů Lucky Leicestera of the Half House, Tobbyho van Snellesteina i Vaala de la Font de Se. V roce 1975 byl náš chov oživen dovozem dalšího kvalitního psa od pana Hinckeldeyna – Hinckeldeyn’s Ger, který se svými úspěchy rovněž nezapomenutelně zapsal do našich chovů.

V roce 1978 byla přivezena další posila pro náš chov fena Hinckeldeyn’s Honey. Příliv nové krve pokračoval dále a v roce 1983 k nám byl dovezen z Holandska pes Iago Cymro van Snellestein a syn světového vítěze z roku 1981 Delkens Rebel Rebea, Lucky Leicester of the Half House. V roce 1984 k nám byl z Francie importován další vynikající jedinec Vaal de la Font de Se, který se rovněž nesmazatelně zapsal do průkazů původu našich psů. V roce 1987 k nám byli dovezeni 3 psi ze Švédska z chovatelské stanice Pelydryns a to Pelydryns Cato, Pelydryns Ajje a Pelydryns Cello. Posledními importy byli v roce 1990 Erg de la Font de Se z Francie a v roce 1999 Vigo Vimbark ze Slovenska, který se však zatím do chovu nezapojil. V posledních letech import stagnuje. Využívá se v menší míře krytí našich fen v zahraničí a ojediněle kryjí naši psi zahraniční feny. Důvodů je celá řada. Ekonomicky silnější členové našeho klubu nemají pro chov větší pochopení nebo jim chybí dostatek volného času z důvodu zaneprázdnění podnikatelskou činností. Ostatním zase působí potíže kurs naší koruny vůči ostatním měnám. Od roku 1980 se ustálil počet ročně zapisovaných štěňat na čísle kolem 130. Znamená to při průměrném věku psů, že máme v ČR plemennou knihou registrovaných 1500 welshspringerspanielů. Z tohoto počtu je v chovu kolem 40 psů a 60 fen, kteří jsou zárukou pro další období. V posledním období dosahují naši psi na výstavách v zahraničí , zejména na Slovensku, v Polsku, v Německu a v Rakousku velmi dobrá ocenění, které potvrzuje dobrou kvalitu našeho chovu. Na zkouškách z výkonu máme poměrně dobré zastoupení a můžeme se pochlubit i výbornými výsledky na vrcholných akcích, pořádaných KCHLS. Chovatelé welshspringerspanielů jsou aktivní i při dlouholetém pořádání letních výcvikových srazů, které slouží ke zlepšování výsledků našich psů na výstavách i zkouškách z výkonu.